Warszafski Deszcz: Powrócifszy

Warszafski Deszcz: Powrócifszy
[Wielkie Joł, 2009]
Ocena: 4+/6

10 lat w muzyce to szmat czasu, a jeśli pod uwagę weźmiemy polski hip-hop to okaże się, że są to lata świetle. Eldo, który jeszcze kilka lat temu na pierwszych Grammatikach nagrywał jeszcze pod noonowskie podkłady a’la DJ Shadow, ostatnim Nie Pytaj o Nią poszedł w stronę trendów obowiązujących za Oceanem, czyli bardziej elektronicznych dźwięków. Innym przykładem niech będzie Łona, który z rozradowanego rapera przerodził się w kolesia obawiającego się o jutro. A takie WFD, które niedawno z impetem powróciło? Tede z Numerem przez dekadę nie zmienili się w ogóle.

Solowe dokonania obu panów w przeszłości były diametralnie różne od siebie, tegoroczne materiały Note2 i Ludzie Maszyny Słowa są tylko tego potwierdzeniem, ale wydane chwilę przed nimi Powrócifszy spaja obydwa style w jedną całość. Ponownie jest jak kilka lat temu – czuć tą samą zajawkę na hip-hop, zamiłowanie do imprezowania czy trochę ulicznego moralizatorstwa. Dochodzi do tego parę follow-upów do Nastukafszy, z daniem głównym w postaci „Czas Nas Zmienił Chłopaki”, plus solowe kawałki raperów – „Zawsze Spoko” Numera i wyjątkowo mocarny „Świat Zwariował w 33 Lata” TDF’a.

Jeśli to wszystko wrzuci się na beaty od najlepszych polskich producentów: Kixnare’a, O.S.T.R.’a, Sir Micha, Matheo, Erio czy Luxona, dostajemy prawdziwą klasyczną hip-hopową bombę i bez cienia wątpliwości jeden z najlepszych tegorocznych materiałów w polskim rapie. Ofensywa Wielkie Joł ruszyła, a jakby tego było mało i macie 213 zł oraz gramofon, to polecam Podostrzyfszy – zbiór tych wszystkich kawałków zremixowanych przez O.S.T.R.’a. Równie mocne. -Dawid Bartkowski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: