Pleq: The Metamorphosis / Pleq & Segue: Pocket Full Of Blue

Pleq: The Metamorphosis
[U-Cover, 2009]
Ocena: 4-/6

Starcie The Metamorphosis vs Pocket Full Of Blue zdecydowanie wygrywa to pierwsze wydawnictwo. O The Metamorphosis, kryjącego się pod pseudonimem Pleq Bartosza Dziadosza zdarzyło mi się już napisać parę zdań przy okazji rekapitulacji podsumowującej muzykę polską a.d. 2009, lecz umówmy się, że to trochę za mało i warto lepiej odnotować ten projekt. Przyjemna rzecz, trochę przydługa (dwa ostatnie utwory można sobie darować), może też odrobinę mecząca nieco powtarzalnym arsenałem dźwięków w co niektórych utworach. Jednak żeby nie było, pierwsza połówka bardzo zacna – słychać coś jakby Treny Jacaszka w otwierającym „Metamorphosis Pt. 1”, trochę Boards of Canada w „The Ballad of the Broken Heart” i generalnie jest miło, ambientowo w klimacie lekki szum/szelest. Są próby zabawy na granicy IDM oraz leniwego plumkania i pójście w tą stronę może i nie było by głupie. W tych momentach, gdy więcej dzieje się w kwestiach dynamiki niż szumu lub wkradają się nieśmiałe wstawki smyczkowe („Don’t Cry My Dear”) śmiało można mówić o większym konkrecie muzycznym i tym samym czymś więcej niż muzyce tła. Cała reszta zbyt często ucieka w rejony ambitnej muzyki tła, w dodatku jadącej w dużej mierze na tych samych szumach i trzaskach. Tym niemniej za ambicje i poszukiwania, choć nie tylko, w kontekście kolejnych wydawnictw warto mieć na oku.

Pleq & Segue: Pocket Full Of Blue
[U-Cover, 2009]
Ocena: 2/6

Z kolei Pocket Full Of Blue, nagrane wspólnie z Kanadyjczykiem Segue jest zwyczajnie nudne. Raz, że wszystko niezbyt trzyma się kupy, dwa monotonia zabija. Utwór tytułowy autorstwa Segue okazuje się niestety być na tyle słaby i bezpłciowy, że i remix Bartka nie jest tu w stanie zbyt wiele wskórać. Najlepiej wypadają tutaj pierwsze „Fragments Of Memories As A Child”, które to co prawda w sposób dosyć oczywisty jedzie na pomysłach z The Metamorphosis (całkiem znośne),  a także najlepszy na tym 4-utworowym wydawnictwie „Diaphonous”, lokujący się gdzieś w okolicach ostatnich dokonań Fennesza. Wszystko tak oszczędne w dźwięki, że aż ubogie. W kontekście tego co można posłuchać sobie na The Metamorphosis trudno mówić o jakiejkolwiek ewolucji czy nowej jakości. Nawet okładka zdecydowanie słabsza. -Łukasz Halicki

http://www.myspace.com/pleq

Reklamy

4 Responses to Pleq: The Metamorphosis / Pleq & Segue: Pocket Full Of Blue

 1. gruba says:

  U powaznie sobie przeskrobałeś .
  Zastanawiam się jak mogłeś w ogóle próbowac porównac The Metamorphosis z Pocket Full of Blue ???? (Przecież to sa dwie różne kompletnie historie) ! I to jest moje pierwsze pytanie. Czym kierujesz się wygłaszając ocenę albumu który opisujesz ? Co znaczy dla Ciebie słowo : nudny?
  I dlaczego kawałek Maus oraz Nostalgia for the Security of childhood mozna sobie darować???
  Ja równiez słucham wszystkiego i powiem szczerze że nie wyobrażam sobie dnia bez Do you remeber you dreams ( 9 utwór z The Metamorphosis )chociazby. jesli chodzi o kolaborację PleQ & Segue album ma tylko 4 utwory: Diaphonous w rmx Pleqa na maxa mnie rozbraja…jest pelen wielowarstwowej melancholii oraz ukochanych przeze mnie trzasków surowych i zgrzytów.. . Nie rozumiem dlaczego okreslasz to co tworzy ten Artysta jako bezpłciowe i słabe, moze po prostu masz problem ze zrozumieniem czym jest w ogóle Glitch a tym bardziej Glitch& Melancholy ??????
  Muzyki Dziadosza się nie słucha. Ją się kontempluje, ona służy rozważaniom i lewitacji !!!!!!Jego muzyka bez wzgledu na album zawiera proporcje godne najwiekszych.Wydaje mi sie ze trzeba posiadać jakąs wrazliwość by móc poczuć by ja poczuć ba by jej sprostać !!!!!.
  Ją się odbiera każdą częścią ciała …. aaaaaaa Kompletnie nie zgadzam się z Twoją oceną stawiam 6

  • poliszmnie says:

   Generalnie podyskutowałbym trochę, rzucił pare fajnych nazw i w ogóle, ale wydaje mi się to nieco bezcelowe. Tym niemniej pozdrawiam i podkreślam, że mam to tej muzyki dużo sympatii bo to w sumie moje ulubione okolice.

   • gruba says:

    liczyłam na bardziej rozległą odpowiedź na kilka rzuconych przeze mnie pytan…: (

 2. emilmacherzynski says:

  ha.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: