Tomasz Andersen: Wbrew Wskazówkom

Tomasz Andersen: Wbrew Wskazówkom
[Blend Records, 2011]
Ocena: 5-/6

Minęły już ponad dwa lata od kiedy było sobie można posłuchać pierwszego zwiastuna tego albumu w postaci genialnej „Ostatniej Nocy Maja”. Sporo czasu minęło, ale wreszcie jest, Roszja aka Tomasz Andersen powraca i robi to z klasą i rozmachem. Wbrew Wskazówkom to dziwaczny koncept album, kręcący się wokół nieco pokręconej historii wskrzeszenia lub też ujmując to bardziej profesjonalnie, rewitalizacji niejakiej Zuli P. Wszystko dzieje się w dosyć odległej przyszłości (2071 rok, Wrocław rzecz jasna) i momentami sprawia wręcz absurdalne wrażenie, tym niemniej historia nieoczekiwanie wciąga i zupełnie nienachalnie skłania do poszukiwania drugiego dna. Dawno nie było albumu, który tak udanie wkręcałby w swój świat i jednocześnie w tak dużym stopniu pochłaniał słuchacza. Wygląda więc  na to, że zwariowany plan zwariowanego rapera wypalił i udało mu się stworzyć angażujące słuchowisko, które z jednej strony można potraktować jako interesującą zabawę konwencją, z drugiej jako wciągającą, bystrą historyjkę popychającą do dalszych rozkmin.

W kwestii formy Wbrew Wskazówkom również nie zawodzi. Roszja być może nie dysponuje techniką Jaya, lecz unikalna egzotyka jego rapu oraz genialna barwa głosu naprawdę przykuwają ucho. Zresztą wiadomo to nie od dzisiaj i naprawdę wypada uznać go za swego rodzaju fenomen na naszej rapowej „scenie”. Bity również skutecznie uciekają klasyfikacjom i podtrzymują osobliwy klimat albumu. Chwilami całkiem klasyczne (jazz,  funk i takie tam), kiedy indziej na swój sposób umykają od tradycyjnych hip-hopowych technik klejenia bitów, tym samym doskonale wpasowując się w konwencję całego krążka („Kruki”). Znajdzie się co prawda wśród nich pare bardziej chwytliwych momentów, jak chociażby wspomniana „Ostatnia Noc Maja”, „Krach” czy „Ona Mówi”, lecz i tutaj czuć ten klimat surrealizmu całego krążka. I właśnie ten ekscentryczny oraz dosyć dziwaczny charakter tego albumu, zarówno na poziomie muzyki, jak i słów, są tym co czyni go takim dobrym i wyjątkowym. -Łukasz Halicki

http://soundcloud.com/tomaszandersen 

2 Responses to Tomasz Andersen: Wbrew Wskazówkom

  1. Pyterous says:

    a widze ze w ogole tu nie poruszacie tematu artystów takich jak np. Metrowy a ostatniow rzucił na do konkursu machiny swoją nutę Grube Lolo – scena.machina.pl/intro !! Pomozecie ziomkowi wygrać ??

  2. ewa says:

    bomba! coś się potoczyło 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: